Magyar leiras:

Móricz János krónika
Dr. Gerardo Pena Matheus: TAYOS c. könyvével, valamint Móricz János leveleivel

A könyvet bemutatja: Salamin András, a könyv szerkesztője
Varga Zoltán előadása: Új meglepő információk a Móricz-kutatásokkal kapcsolatban – belső és külső akadályok

Móricz Opos János 1923. február 22-én látta meg a napvilágot a ma Körmendhez tartozó Horvátnádalján. Az első világháború utáni nyomor elõl szülei három gyermekükkel Amerikába vándoroltak ki. Iskoláit Ecuadorban, a nagy tudású szalézi szerzetes tanár: Carlos Crespi Croci tanítványként végezte. Hazatérve a II. világháborúban katonaként szolgált, majd börtönbe került, kivégzése elõl sikerült megszöknie. Párizsba menekült, majd onnan Argentínába települt át. Már argentin állampolgárként, egy német cég megbízásából felhagyott aranybányákat kutatott fel, közben magyar és amerikai őstörténeti kutatásokat végzett. 
Járt Bolíviában, Peruban, majd 1965-ben Dél-Ecuadorban az Amazonas-folyó őserdejében a fejvadász jívaro indiánok segítségével rábukkant a több ezer esztendős történelmi múltat megőrző, föld alatti Fémkönyvtárra (aranylemezek százaival) és az ősi, több ezer esztendős emlékeket őrző „múzeumra”. 
Felfedezését közzétette, s 1969-ben egy expedíciót is vezetett a földalatti világba. Felfedezésének hírére „kincsvadászok” jelentek meg, expedíciókat szerveztek a „kincsek” felkutatására. Móricz János nem vett részt az idegenek földalatti kutatásaiban, mert nem bízott abban, hogy a történelmi értékeket sértetlenül hagyják. 1991. február 27-én bekövetkezett haláláig megőrizte a Fémkönyvtár és a földalatti „múzeum” helyének titkát… 

 

Az est folyamán az elmúlt időszakban elmaradt könyvbemutatók könyvei is megtekinthetők:
• HISTORIA DOMUS – MAKKOS MÁRIA (Szerkesztõ: Salamin András) Salamin András: 36 év a magyar vaút szolgálatában: SALAMIN MÁRTON
• A Szent Jobb-ot szállító, újjáépített ARANYVONAT történetével